מהי התקדמות טכנולוגית?

התקדמות טכנולוגית מתייחסת לגילוי שיטות חדשות ומשופרות לייצור סחורות. שינויים בטכנולוגיה מובילים לעלייה בפריון העבודה, ההון וגורמי ייצור אחרים. הטכנולוגיה מתייחסת לתהליך שדרכו התשומות הופכות לתפוקות.

 

שינוי טכנולוגי כולל את המצאת הטכנולוגיות ושחרורן כקוד פתוח באמצעות מחקר ופיתוח, שיפור מתמיד של הטכנולוגיות והתפשטות הטכנולוגיות ברחבי התעשייה או החברה.

 

שלבי התקדמות טכנולוגית

1. המצאה
ההמצאה היא יצירת טכנולוגיה חדשה. הוא כולל רעיון מדעי או טכני חדש, ואמצעי ההתגלמות או ההישג שלו. כדי להיות פטנט, ההמצאה חייבת להיות חדשה ויש לה תועלת.

 

2. חדשנות
ניתן להשתמש בחדשנות באופן נרדף ל"המצאה "או להתייחס לגילוי דרך חדשה לשימוש או ליישם טכנולוגיה קיימת. אוורט רוג'רס חשב על חדשנות כרעיון, התנהגות או מוצר שנראה חדש עבור המאמץ הפוטנציאלי שלו. ישנם חמישה תכונות עיקריות של טכנולוגיה חדשנית: יתרון יחסי, תאימות, מורכבות, ניסיונות וראייה.

יתרון יחסי פירושו שהמוצר או ההתנהגות נתפסים כטובים יותר מהחלופות על ידי האדם המאמץ את החדשנות. טוב יותר יכול להיות הרבה דברים שונים. זה יכול להיות מכשיר שיכול לקלף תפוח אדמה מהר יותר כך שהוא חוסך זמן או חגורת בטיחות המציעה את היתרון של בטיחות רבה יותר.
תאימות מתייחסת לאופן שבו החדשנות מסתדרת עם אורח החיים של המאמץ.
מורכבות היא כמה קל או קשה להבין חדשנות. ככל שחדשנות היא קלה יותר להבנה ולשימוש, כך סביר להניח שהיא תתקבל. חידושים מורכבים ניצבים בפני אתגר נוסף לאימוץ המיינסטרים.
ניסיונות מתייחסת לתהליך של בדיקת החדשנות כדי לראות אם הוא עובד או כמה טוב. בדיקות מקיפות מתרחשות בדרך כלל לפני אימוץ חדשנות או הוצאתה לשוק.
ההתבוננות כרוכה בראיית המוצר או ההתנהגות בפעולה. הוא יכול להדגים כיצד ניתן להשתמש בו. קל יותר לגרום למאמצים פוטנציאליים פשוט לצפות במוצר יקר כמו מכונית מאשר להכניס את כולם לאחד לנסיעת מבחן. כמו כן, ככל שאתה רואה יותר אנשים מסביבך שאתה משתמש במוצר, כך גדל הסיכוי שגם לך יהיה לקנות מוצר זה.

3. דיפוזיה
הדיפוזיה נוגעת להתפשטות הטכנולוגיה ברחבי חברה או תעשייה. זהו התהליך שבו הרעיון, המוצר או ההתנהגות החדשים מתקבלים על ידי השוק. דיפוזיה טכנולוגית פירושה התפשטות השימוש/יישום של טכנולוגיה חדשה מהמשתמש הנוכחי שלה לאחרים.

התפשטות תיאוריית החדשנות, שהוצגה על ידי אוורט רוג'רס, מסבירה כיצד קבוצות שונות של אנשים מאמצות חדשנות בדרכים שונות, על מנת להתאים בצורה הטובה ביותר לצרכיהם או לרצונותיהם.

 

כיצד למדוד התקדמות טכנולוגית
אחת השיטות הנפוצות ביותר למדידת ההתקדמות הטכנולוגית היא באמצעות Solow Residual. שיטת Solow Residual פועלת מתוך הנחה שכל שינויי התפוקה שאינם ניתנים להסבר על ידי שינויים במלאי ההון או שינויים במספר העובדים חייבים לנבוע מהתקדמות טכנולוגית. השיטה משתמשת ברגרסיה לינארית פשוטה להערכת הצמיחה.

הפחת רווח על הון ועבודה באמצעות רגרסיה לינארית פשוטה.
שאריות הרגרסיה הן צמיחת TFP. (פרודוקטיביות הכוללת פקטור – היחס בין התפוקה המצרפית (למשל, התוצר) לתשומות המצטברות)

 

אולי תאהב גם

פינוי משרדים

פינוי משרדים הוא תהליך חשוב שמגיע בראש רשימת המשימות כאשר